ERKUNT Üst Bant
COŞKUNLAR TAŞIMA1
COŞKUNLAR TAŞIMA
Gaziantep
BIST11156.2
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
BTC/USD66728.782
Bekir ŞEN

Bekir ŞEN

Mail: senbekir@hotmail.com

Seçime Sayılı Günler 

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılması planlanıyor. Cumhur İttifakı her ne kadar adayımız Recep Tayyip Erdoğan dese de henüz seçim takvimi yayınlanmadığı için şimdilik bu söz sadece dille söylenmiş sayılacaktır. Millet İttifakı ise masayı genişletmesine rağmen henüz ortak aday konusunda bir uzlaşı yapamadığı görülüyor. Millet İttifakı masadan mı aday çıkaracak? Yoksa masa dışından bir adayla mı hareket edecek önümüzdeki günlerde bunu hep birlikte göreceğiz. Millet İttifakı şayet masa içerisinden aday çıkarırsa iki aday profili karşımıza çıkacaktır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Millet İttifakının muhtemel adayları arasındadır. Ancak 6’lı masa dışarıdan bir ismi de ortak aday olarak gösterebilir. TBMM’nin seçim kararı alması veya Cumhurbaşkanı’nın seçim tarihini YSK’ya bildirmesiyle seçim süreci işlemeye başlayacaktır. Şubat ayı içerisinde adaylar ve seçim takvimi muhtemelen karşımıza çıkacaktır. Cumhur İttifakı adayının ilk turda kazanma ihtimali neredeyse sıfır olarak gözümüze çarpıyor. Ancak Millet İttifakının adayı kucaklayıcı bir isim olursa ilk turda kazanma ihtimali yüksek görülüyor. Şayet seçimler ikinci tura kalırsa HDP’nin rolü burada ağırlık kazanacaktır.

Erdoğan, Aday Olabilir Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olup olmayacağı kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Geçmiş yıllarda yazdığım yazılarda erken seçim olacağını, seçimlerin muhtemelen olumsuz bir durum olmaması halinde Haziran 2022, Kasım 2022 tarihlerinde olacağını olumsuzluk olmasında ise 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılabileceğini belirtmiştim. O dönemlerde beni eleştirenlerin bugün seçimlerin erkene alınması gerektiğini savunduklarını görüyorum. Peki seçimlerin 14 Mayıs’a alınması ile Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasının önü açılır mı? Açılması için TBMM’nin seçim kararını erkene alması gerekmektedir. Bunun içinde meclisin 3/5’nin bu kararı vermesi gerekiyor. Yani 360 milletvekiline ihtiyaç vardır. Cumhur İttifakı bu sayıya parlamento da ulaşamıyor. 

Gözler YSK’da Olacak?

Seçim tarihi kararının alınmasıyla birlikte tüm gözler YSK’ya çevrilecektir. Çünkü adayların olup-olmayacağına karar veren kurum olarak tek yetkilidir. Kanaatimce Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakında Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakında Kemal Kılıçdaroğlu aday olmayacaktır. Ancak Millet İttifakında Kemal Kılıçdaroğlu ismi açıklanırsa Cumhur İttifakı Adayı da tartışmalı da olsa Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Bu iki isimin adaylıklarını birbirine bağlı diye düşünüyorum. Ülkemiz için hayırlara vesile olur inşallah.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar