ERKUNT Üst Bant
COŞKUNLAR TAŞIMA1
COŞKUNLAR TAŞIMA
Gaziantep
BIST11156.2
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
BTC/USD66595.542
Mehmet TAŞÇI

Mehmet TAŞÇI

Mail: m.tasci@memohaber.com

Sağlıkçılar Belediyelerden Sosyal Tesis Bekliyor

Pandemi belasının tüm dünyası etkisi altına almasından bu yana sağlıkçıların ne kadar önemli bir görevi yerine getirdikleri bir kez daha net bir şekilde anlaşılırken Türkiye’de de sağlıkçıların önemi birçok kesim tarafınsan bir defa daha anlaşıldı. 

Ancak ülkemizde ve şehrimizde maalesef sağlıkçılar alkışlanmaktan başka mükafat elde edemedi. Mükafattan ziyade sağlıkçıların pandemi sürecinde maddi ve manevi olarak çok zorlandıklarını yakından biliyorum. Örnek vermek gerekirse, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri kent merkezinde sahada adım atmadık yer bırakmazken Organize Sanayi Bölgesi’nde de yaklaşık bin 500 işletmenin filiyasyon işlemlerini yürütüyor.

Sahada uzun saatler boyunca yaklaşık 1 yıldan bu yana hizmet veren ve Covid-19 ile ilgili verileri sisteme giren sağlıkçıların cep telefonlarındaki internet paketleri dahi kendi ceplerinden karşılanıyor ve belirli bir maaş alarak hayatlarını idame ettirmeye çalışan bu sağlıkçıların internet paketleri tükendi. Birçok sağlıkçının işlerini yapabilmek adına ek internet paketi almak zorunda kaldığını ve birçok sağlıkçının bunu yapabilecek maddi gücünün olmadığını biliyorum.

Olay sadece bu kadar basit değil. Gaziantep’te sahada faaliyet gösteren sağlıkçıların kullanması için 28 tane sosyal tesis belediyeler tarafından sağlıkçılara tahsis edildi. Ancak bu sosyal tesisi kullanan sağlıkçıların bu sosyal tesislerde içecek çayı yok, tuvaletlerde kullanacağı tuvalet kağıdı yok, yiyecek yemekleri yok, ellerini yıkayacakları sabun bile yok. Sağlıkçılara belediyeler tarafından bir defaya mahsus bu anlamda verilen desteğin yetersiz kaldığını belirtmek durumundayım. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü’nün imkanları da bunu karşılamak adına yetersiz kalıyor.

Sağlıkçılar adına bir başka sorun ise sağlıkçıların nefes alabileceği, dinlenebileceği, bir iki meslektaşı ile oturup sohbet edebileceği bir sosyal tesisi yok. Birçok meslek grubunun lokal, kulüp, dernek bahçesi, çay bahçesi gibi kendilerine ait bir sosyal alanı bulunuyorken sağlıkçıların bu ya da buna benzer bir alanı yoktur. Özellikle bu eksikliğin giderilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun ortaklaşa bir çalışma ile sağlıkçılara ait bir sosyal tesis yapmaları gerektiğini düşünüyorum ve üç belediye başkanımıza da buradan bu konuda çağrıda bulunuyorum.

Dünyanın maskesini Gaziantep üretiyor desem sanırım abartmış olmam. Fakat yaklaşık bin 500 işletmesi bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde sağlık anlamında saha taraması yapan sağlıkçılara Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmeler tarafından ne bir yemek ikramında bulunuluyor ne de bir bardak çay ikram ediliyor. Sanayicilerimizin büyük fedakarlık göstererek işletmelerindeki sağlık taramasını yapan sağlık ekiplerine bir nebze olsun destek sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Organize Sanayi Bölgesi’nde çay fabrikasından yemek fabrikasına kadar, sabun fabrikasından dezenfektan fabrikasına kadar her kalemde üretim yapan ve her yıl milyonlarca dolar ihracat yapıp para kazanan işletmelerimiz var. Bu işletme sahipleri ve özellikle de Organize Sanayi Bölge Başkanı cengiz Şimşek’in sağlıkçıların temel ihtiyaçlarını karşılaması adına adımlar atabilecek duyarlılıkta olduğunu düşünüyorum. Sanayicilerin ve onların tesisinde çalışan yüzbinlerce işçinin sağlığı için mücadele veren sağlıkçılar bu desteği hak ediyor.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki sağlık ekiplerinin moral ve motivasyonunu üst düzeyde tutmak adına büyük çabalar gösteriyor. Tiryaki’nin sağlık ekiplerini diri tuttuğunu ve güzel neticeler elde ettiğini biliyorum. Tiryaki’nin elinde maddi manevi daha fazla imkan olsa sağlıkçılar adına daha fazlasını yapacağını da biliyorum. Ancak böylesi bir pandemi döneminde sadece İl Sağlık Müdürlüğü’nün imkanlarının sağlık ekiplerinin ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak gücünün olmadığını da hepimiz biliyoruz. Bu anlamda Ümit Mutlu Tiryaki’yi çalışmalarından dolayı takdir ettiğim gibi onun da bu anlamda yalnız bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm dünyada sağlıkçılar alkışlanıyor, Türkiye’de ve Gaziantep’te de sağlıkçılar alkışlanıyor. Ancak sağlıkçılar alkıştan daha fazlasını bekliyor ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Sağlıkçılarımızın hak ettiği maddi manevi destek tüm kesimler ve yetkililer tarafınsan verilmeli ve bu insanlarımıza sahip çıkılmalıdır. Bizim sağlığımız için kendi sağlıklarını hiçe sayarak mücadele eden bu insanları alkışlarımız doyurmuyor. Biliyoruz ki Gaziantep’te pandemi ile mücadele eden sağlıkçılardan onlarcası bizi Covid-19’a karşı korumaya karşı mücadele verirken Covid-19 dolayısıyla yaşamını yitirdi. Böylesi fedakarca mücadele veren bu insanların haklarını nasıl ödeyebiliriz dersiniz? Sağlıkçılarımızı kaderine terk etmek yerine onları desteklemeli ve onlara sahip çıkmalıyız. Gaziantep’in bu duyarlılığa sahip yöneticilerinin ve iş insanlarının olduğunu biliyorum ve onların atacağı adımları merakla bekliyorum.

Kalın Sağlıcakla...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar