MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
21-11-2017
Nihat Düzgün

Nihat Düzgün

AK Parti’de kirişi kıracaklar…

Son dönemde AK Parti Teşkilatlarına mensup kimi görüp, kiminle konuşsam inanılmaz derecede tedirgin, huzursuz ve korku içerisinde olduklarını gözlemliyorum.
Ortak bir ifade var ağızlarda. 
“Şu görev süremi hayırlısıyla bir doldursam da gidip işime, gücüme baksam!”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti teşkilatlarında adını “Metal” yorgunluk koyarak başlattığı değişim-dönüşüm hamlesi Gaziantep’te kendini farklı bir şekilde hissettiriyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın başlattığı bu değişim-dönüşüme muhatap olmak istemeyen partinin birçok yöneticisinin dilinde “Sürem dolsa da gitsem” sözü adeta sakız olmuş durumda.

İnanın bunu söyleyenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil…

Son birkaç ayda İl, İlçe teşkilat başkanlarının yanı sıra özellikle belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin, kamuoyunu ikna edecek herhangi bir gerekçe gösterilmeden görevlerinden istifa ettirilmeleri bunda etken midir bilemem. 

Ama gördüğüm bir şey var.

O da; teşkilat üyelerinin genelinde “Başıma bir şey gelmeden, iftiraya uğramadan, üzerime çamur sıçramadan gideyim!” düşüncesinin hakim olduğu…

Ha bunlara bir de “Hasır toplanmadan ben toplanayım” diyenleri ekleyebiliriz. 
Zira hasırların altına bir hayli pislik süpürüldüğünü düşünenlerdenim.

“Bitse de gitsek” diyenler arasında partili kimliğiyle iyi yerlerde (ranta müsait) görev yapan isimlerin de biran önce koltuğu devretme gayretinde oldukları bir gerçek.

Mesela, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile ilgili geçtiğimiz günlerde çıkarılan söylentiler.
Şahin, Bursa, Niğde, Ankara, Balıkesir belediye başkanlarının istifasının ardından kendisiyle ilgili “Önümüzdeki birkaç günde Fatma Şahin de görevden istifa ettirilecek” şeklinde çıkarılan ve kısa sürede yayılan söylentilerin çıkış merkezini bildiklerini söyleyerek durumu idare etti.

Bu söylentiler kısa süreli de olsa Fatma Şahin’in en azından psikolojik olarak yıpranmasına, belki uykusuz geceler geçirmesine neden olmuştur.
Başkan söylentilerle ilgili bir iki kez kesin ifadeler kullanarak açıklamalar yaptı. Söylentilerin amacını ve kimler tarafından çıkarıldığını bildiklerini dile getiren Başkan 
Şahin, isim vermedi belki ama kendisiyle ilgili bu algı çalışmasını yapanları hedefine koydu. 
Belli ki sebep-sonuç ilişkisiyle yola çıktı ve görevden istifa ettirilmesi durumunda yerine gelme olasılığı olan isimler üzerinde yoğunlaştı. Bu isimleri günü geldiğinde açıklar mı, ya da bir hamlesi olur mu bilemiyorum. 

Bildiğim şey;
Fatma Şahin ismi üzerinden yaşanan bu durum bana göre AK Parti Gaziantep İl Teşkilatı içindeki adı konulmamış çekişme, güç kavgası-savaşı su yüzüne çıkarttı.
 
Fatma Şahin parti içerisinde güçlü bir isim ve bu badireyi atlatmasını bildi. Ama teşkilatlardaki herkes bir Fatma Şahin değil. 
Doğal olarak herkes Sayın Fatma Şahin gibi genel merkezde güçlü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde yüksek krediye sahip olmayabilir

Namuslu, dürüst, memleket, millet için çalışanlara sözüm yok elbet…
Ama her yerde olduğu gibi AK Parti teşkilatı içerisinde de “Çürük Elma” var elbet.
Bunu yakın zamanda bizzat partinin üst düzey yöneticilerinin söylediğini anımsıyorum.

Metal yorgunluk gerekçesiyle AK Parti teşkilatlarında devam eden değişim-dönüşüm çerçevesinde kurunun yanında yaş da yanmış mıdır?

Muhtemel!
Ama bu ateşi yanına yaklaştırmak, üzerine çamur sıçratmak ya da gazaba uğramak istemeyenlerin ufaktan ufağa hazırlıklara başlaması da bana normal geliyor.

Bu sebeple, özellikle son dönemde at izinin it izine karıştığını da düşünürsek herhangi bir suça karışmamış olsa dahi iftiraya ya da yanlış anlaşılmaya kurban gitmekten korkan birçok AK Partili yetkili, bavulunu hazırlamış ve gözünü de kapıya dikmiş görünüyor.
Belli ki kirişi kırmanın hesabını yapmışlar.
Bakıp, göreceğiz. 
Kalp, kafa, kolunu, koltuğunu kırdırmadan kimler kirişi kıracaklar…

MAKALE YORUMLARI


Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU