MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
22-03-2016

VESAYET, HEPSİ BUNDAN İBARET

'Güçlü' sivil toplum, demokrasiyi içselleştirmiş toplumlarda mümkün imiş. İmbikten süzülürcesine yerleşen özgür düşünce anlayışı ve katılımcılık hayata yansıdığında demokrasi oluyormuş. Bunu yaşayarak öğreniyoruz.

Ülkemizin sivil toplumundan söz ediyorum. Elimde istatistiki veri yok, kendi gözlemlerim sonucu şöyle bir tahmin var; Derneklerimizin, odalarımızın, kulüplerimizin yüzde 90'ı vesayet, vekalet, otokratik yönetime bağlanmış. 'Ben bir üst makama gidiyorum, sen bana bağlı kalacaksın' anlayışı 'yükselen demokrasimizin' temelini oluşturuyor. Sonuç, işte geldiğimiz nokta.

'Seni yönetime aldım, beraber çalışacağız'; Bana bağlısın demek, tek düşünen, tek fikir üreten, tek temsiliyet ben olacağım, sizler de yanımda dolgu malzemesisiniz... Bunun adı sivil toplum...

Seçilenin kendi 'özel güç odağı' haline getirdiği dernek, oda, meslek odası, STÖ, parti yönetme anlayışı bizi demokrasiye nasıl götürecek.

Küçük vesayetlerden büyük vesayete 'biat' ve 'saygı' sunuşu demokrasiye değil başka bir yere götürür bizi.

Önüne sunulanı 'onaylayan' bir 'Delegasyon Demokrasisi' genel kurul anlayışlarının aşılıp, tartışan karar sürecini etkileyen fikir üreten genel kurulları kazandırmak gerekiyor topluma.

En küçük örgütlenme modellerinde demokrasiyi yerleştirmedikçe daha büyük modellerde; mesela devleti yönetmeye aday partilerde bu yerleşmezse uygulanan demokrasi modelleri de 'aksak' olur.

Birçok gözün gördüğü, birçok dilin konuştuğu örgütlenme modellerinde 'toplum yararına' uygulamalar, özgür, eşit, adil olana daha kolay yaklaşılır.

Demokrasinin YAPI taşları olan sivil toplum örgütlenmeleri küçük küçük 'vesayet' 'vekalet' iktidarları olduğu sürece varacağımız yere hep gecikeceğiz. Her defasında herseye yeniden başlamak yorar insanı.

'Yorgun demokrat'ların zorlamasıyla değil, gençlerin omuz vermesiyle kurulması gereken demokrasi modelini yakalamalıyız; Her dernekte, her STÖ'de her partide demokrasi kültürünün gelişmesi için vesayetçi anlayışlara hayır demeliyiz.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU