MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
03-06-2016

VARYASYON KAYNAKLARI

Bugün fark ettim ki, ben eskiden arabada radyoda çalan şarkılara, türkülere eşlik ederdim. Hatta radyo açık değilse dilimin ucunda hazır bir türküm vardı; 'Altın hızma Mülayim... 'Yılın hangi ay'ı olursa olsun bu türküyü söylerken Temmuz’da hissederdim kendimi. Nedendir bilmem Temmuz’u severdim. Dikkatinizi çekerim, 'severdim' diyorum.

Sonra, yine arabada giderken, trafikte küfrederdim; Masum küfürler, zararsızlarından. Kazlara haksızlık ettiğimi bilerek, 'Kaz kafalı' derdim. Eşeklerin 'soylu' duruşlarından özür dileyerek, 'Eşek' derdim. Küfür dediğim bunlardır. Kimsenin gelmişini, geçmişini, geleceğini ağzıma bile almazdım. Ne oldu? Alıştım. 'hiçbir şeyin' 'iyi' yönde değişmemesi sessizleştirdi, bir boş vermişlik, kabullenişlik virüsü var.

Ben eskiden, çok eskiden, çocukken tahminen bin yıl önce, hayatı şöyle sanırdım: İnsanlık bütün olumsuzlukların üstesinden gelerek güzel şeyler olacak hayatta. Savaşlar olmayacak mesela, iki insan birbirleriyle konuşarak anlaşacak,"Yeryüzü aşkın yüzü olacak". Ahhh ne kadar safmışım. İnsanlık, iktidara gelenlerin 'İktidarsızlıklarını' iktidarda tutmak için 'vahşetlerini', 'acımasızlıklarını', 'Vicdansızlıklarını', 'Adaletsizliklerini' izliyor. Yani, görülen o ki, bir bin yıl daha geçse sürüp gidecek bu kavga.

Peki neden böyle. Üniversitedeyken 'Varyasyon Kaynakları' diye bir dersimiz vardı. Yanlış hatırlıyorsam, arkadaşlarım düzeltsin beni. Kitaba baktığınızda otuz sayfa, içerik insanlıkla eşdeğer. Numan hocamın affına sığınarak söyleyeyim: Bütün kavga, dövüş, iktidar mücadelesinin nedeni, varyasyon kaynakları. Nedir varyasyon: Küçük küçük değişikliklerin bir araya gelmesi, sapmalar, ayrıntılar...

Varyasyon kaynakları genetik bilimine hizmet eder. Yani, iktidardakiler iktidarda kalmak için genetiğimizle oynadılar; ayrıştırdılar, böldüler, yaftaladılar, hastalıklar yaydılar. Oyaladılar insanlığı. Hepsi bir oyun, iktidarda kalma oyunu. Nereden mi biliyorum. Türkü söyleyemeyişimden, küfür edemeyişimden, para kazanma sevdalarımızdan... 'Ölümü gösterip sıtmaya razı edişlerinden'.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU