MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
18-04-2016

OYSA, BAHAR GELDİ

Çocukluğum Suriye sınırında bir köyde geçti. Yanı başı yaklaşık üç yüz metre genişliğinde dikenli tellerle çevrili mayın tarlası. Türkiye ve Suriye sınır hattı uzunluğu 911 kilometre, Yer yer daralan ve genişleyen bu hat; nice insanların bacaklarının mayına gitmesine, hayatlarının bitmesine tanıklık etti.

Kaçakçılık bir meslekti. Geçimlerini sağlamak için ölümü göze alıp 'kaçağa' gidenler, köy meydanlarına bir ceset olarak döndüler. Aileleri korkularından teşhis bile edemediler, ölülerini... Ne hikayeler okuduk acı ve gözyaşı dolu. Sonra,

çok değil, daha on on iki yıl önce; mayınlı arazilerin temizlenip bunu yapan şirketlere kiralanması(verilmesi) için yasa bile çıkarıldı. O zaman Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanıydım, mayınlı arazilerin temizlendikten sonra bölge çiftçisine verilmesi konusunda basın açıklaması yapmıştım. Bu açıklamamı okuyan bir 'Mayın temizleme şirketi' yetkilisi telefonumu bir şekilde bulmuş bana ulaşmıştı. Telefonda kara mayınlarını temizleme konusunda 'uzman' olduklarını anlatarak 'İş' talep etmişti benden. Bende, basın açıklamamı yanlış yorumladıklarını arazilerin çiftçilere verilmesi gerektiğini yinelemiştim. Çok uluslu şirketler ucunda 'çıkar' oldu mu arayıp buluyorlar.

O Mayın temizleme şirketi yetkilisi büyük bir olasılıkla aynı bölgeye mayın pazarlıyordur şimdi. Yanısıra silah, mühimmat.

Şimdi; Türkiye, Suriye sınırına duvar örülüyor. Kimse geçmesin diye. Nereden nereye... Önce mayın, sonra mayınlar temizlenecekti,şimdi Duvar!?

Çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız. Kim kimle savaşıyor? Dost her an düşman olabilir, düşman her an dost!

Buluştukları asgari müşterek: İnsanlar ölüyor, doğa tahrip ediliyor, geleceğe nefret ve düşmanlık tohumları ekiliyor.

Ülkemizin içinde olduğu coğrafyaya kocaman bir satranç tahtası yerleştirdiler. Kim şah, kim piyon. Her an piyon, şah olabilir, şah ise piyon. Ülkesini terkeden bir Suriyeli şöyle demişti : 'Bu duruma nasıl geldik hiç anlamadık, bir de baktık ki komşumuz düşmanımızmış'

Oysa, bahar geldi. Dünyada hiç Savaş yok(muş) gibi, hiç sınır yokmuş gibi, hiç mayın, silah yokmuş gibi...

Hiç açlık, yoksulluk yokmuş gibi... Bahar geldi, çiçekler yemişe döndü.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU