MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
27-02-2016

GÖÇ

İnsanlık binlerce yıldan beri 'göç' ediyor. 'Benim atalarım şuradan gelmiş' hikayelerini çok dinlemişsinizdir. Nedeni; Yokluk, yoksulluk, mutsuzluk, umutsuzluk çoğunluk savaştır. Yani yaşama isteği, yeni bir yurt arayışına iter insanları, yeni bir vatan.

İnsanların 'kaderlerini' elinde tutan 'liderler' süslü söylemlerle savaş ilan ettiklerinde 'GÖÇ arayışına girer insanlar. 'Liderler': Bilirsiniz, modern Zaman'ların 'kılavuzları','efendilerimiz'. Dingin ırmakların aktığı, yeşil vadiler hayal ederken savaş meydanlarında buluruz kendimizi. Tarafı olmadığı bir savaşın parçası olmaktansa, insanlar yollara düşer. Göç yolları. Hayallerini umutlarını alır, alabildiğince anılarını yüklenir. Yol nereye götürürse; yeni bir vatan, yeni bir iş çokça umut.

Bir insan için 'Vatan' neresidir? Bilmem hangi savaş bittikten sonra bir barış antlaşmasında sınırları çizilmiş bir ülkenin bir şehrinin bir mahallesinin bir sokağında güç bela 'sığındığı' bir evin yatak odası mıdır? Sahi neresidir? 'Sen öl Vatan yaşasın' dediklerinde, terkettiğin topraklar mıdır? Boğularak öldüğün Deniz midir? Oysa ne güzel olurdu: Her gece yastığa başını koyarken yarın gideceği işin, okulun olması. Göreceğin arkadaşların, dostların, hemşehrilerinin olması. Gezeceğin sokakların, parkların olması, yiyeceğin ekmeğin, suyun olması. Nefes alacağın Havanın...

Şimdilerde binlerce insan hemen yanıbaşımızda mülteci bir yaşamın cenderesinde yeni bir iş, okul, yatak aramak için yollarda. Niçin? Tarafı olmadıkları bir savaşta ölmemek için.

GÖÇ, insanlığın temel sorunlarından birisidir. İnsan, bazen bir yerlere gitmeden de göçer. En tehlikelisi de budur. Vücudun buradadır, kafan binlerce kilometre ötede uzaksındır çok uzak. Önünden, bütün yükü yüreğinde 'mülteciler' geçer, oysa esas göçen sensindir. Sende göçüyorsundur. İnsanlıkta.

İnsanlık tarihi, göçlerden ibarettir. İnanmıyorsanız aklınıza sorun, kalbinizi yoklayın; kimler kondu kimler göçtü...

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU