MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...
06-02-2016

DÜNYANIN EN ESKİ KENTİNİN YENİ LOGOSU

Şehrin işlek caddelerinde köşeli G harfini görünce ilk aklıma gelen CİVATA başlığı oldu, diğer bir deyişle 'SOMUN'. Hani şu numaralandırılmış anahtarlarla 'sökülen' CİVATA başlığı. Renk renk köşeli G'ler, şehrin yeni logosu.

Nerede karar alındı, duyuruldu mu bilmiyorum. Mesela, kent konseyinde tartışıldı mı? Belediye meclisinde KONUŞULDU mu?! Hiç duymadım... Okumadım.

ANLAŞILAN o ki, 'Biz düşündük işte yeni logonuz. beğenenler beğensin, beğenmeyenler de yürekleri yetiyorsa politikaya girsinler, seçilsinler,  kendileri daha iyisini yapsın' cümlesiyle savuşturulacaklar.

Logolar geçicidir, insanlar da. Kalıcı olan şehirlerdir. 5000 yıl öncesi kurulmuş bir KADİM şehir GAZIANTEP, söz konusu şehrin logosu olunca 'Büyük' bir katılımla belirlenmeliydi diye düşünüyorum.

Bir vatandaş olarak şehrin yönetimi ile ilgili 'oy' verme dışında söz hakkım olmayabilir. Ancak bir Hemşehri olarak şehrin 'logosunu' belirlerken orada yaşayanlara tek tek ulaşmasanız da temsilcileri aracılığı ile fikir sorabilirsiniz; Odalar, dernekler, partiler bir büyük katılım.

Dünyanın en eski kentlerinden birisine yakıştırılan köşeli G olmamış, CİVATA başlığını hatırlattı.

CİVATA laçkalaşır, bilenler söylesin. Şehrimizi Kadim Tarihi ile öne çıkaralım. Şehir geleceğe taşınacaksa 'Hemşehrilik hukuku' göz önünde tutulmalı; 'Hemşehrilik' kapsayıcıdır, kucaklayıcıdır. Doğum yerin neresi olursa olsun, 'Doyduğun' yerlisindir. 'Doyulan' yeri yaşatacak geleceğe taşıyacak 'şey'ler yapılmalıdır.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU