MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
07-12-2015

ÇİFTÇİ(LER)

Çiftçilik, hayatın olağan akışı içinde bütün mesleklerin 'doğuşuna' neden olan bir faaliyet alanı. Hayata anlam katan TOPRAK, SU, HAVA, ATEŞ dörtlüsünün buluştuğu 'Meslek'.
Bu yazıda çiftçiyi anlatacağım size.
Çiftçi: Geçimini toprağı ekerek sağlayan kimse, tanımlaması böyle.
Çiftçinin 'Zengin' olmak gibi bir hayali yoktur. Onun 'Geçinmek' gibi bir 'DERDİ' vardır.
Geçinmek: Yaşamak için gerekeni Sağlamak. Geçinmek kelimesinin ikinci anlamı da Anadolu'da bazı yerlerde 'Ölmek' anlamı taşımaktadır. Şöyle ki; 'Benim adam geçindi' diye cümle kuran Anadolu'da yaşayan bir çiftçi kadın, eşinin öldüğünü ifade etmektedir.
Çiftçiler, ülkemizin göz ardı edilen 'Karabahtlıları' geçinirken 'Ölenler', yaşarken 'geçinenler'.
Toprağı işlemek gibi bir 'kabahatleri' var onların, üretmek gibi 'dert'leri  vardır.
Hiç bir akademik çalışmanın konusu değildir, onların nasıl 'geçindikleri'.
Çiftçiler, bu ülkenin 'Göz ardı' edilerek 'İdare edilenleri', 'Topraktan öğrenip, kitapsız bilenleri'… 'Kendi topraklarının' 'Köleleri'…
Ziraat Bankasının 'Güvenilmez mudileri', özel bankaların ipotekli müşterileri…
Neden!? yazdım bunları... Şimdilerde tohumu toprağa atma telaşındalar. Önemli bir bölümü borçla, kredi ile toprağı işleyip ektiler.
Bu konuda yazacak çok şey var, daha önce yazıldı. Çiftçilerin sorunlarını çözecek olan da kendileri esasında. Kendi 'İradelerini' oluşturup toprağı işlemekteki maharetlerini sorunlarını çözmekte kullanmaları gerekir.

Çiftçilerin sorunlarını aşmadaki ilk adım, 'Ziraat Odası' örgütlülüğünden farklı olarak bir araya gelmeleri. Sendikalaşmaya ve kooperatifleşmeye yönelik çalışmalara katılmaları gerekir. Bu konuda önemli ölçüde emek veren ÇİFTÇİ SEN Genel Başkanı sayın Abdullah Aysu ve çalışma arkadaşlarını buradan selamlıyorum.
Çiftçiyi 'Yalnızlığına hapseden' toprağından koparan bu sisteme karşı bir arada durmasını sağlayan yeni modeller geliştirmek gerekiyor. Bu yazıyı o ünlü söze atıfta bulunarak bitirmek istiyorum; 'Türkiye'nin bütün çiftçileri birleşin'.

Bu doğrultuda yazılar devam edecek...

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU