MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
22-12-2015

BİZ, ELİNDEN 'BİR ŞEY' GELMEYENLER

Bir süre sonra hiç bir şeyin değişmediğini görünce, her şey alışkanlık oluyor. Hava kirliliğini değiştiremiyorsun mesela, trafik sıkışıklığını ne mümkün. 'Kirli havayı' soluyorsun, sıkışık trafiği oyuna çeviriyorsun; Plakalardan fal tut, markalardan 'dilek'.
Eğitimdeki  'Garabet'i değiştiremiyorsun mesela; Oğlunuz size Osmanlıca'nın ne işe yarayacağını sorunca, başlıyorsunuz 'koltuk' sevdalısı politikacı hamasetine; Osmanlı ki, dört kıtada kılıç sallayan ceddimiz. Şöyle anlıydık, böyle şanlıydık.
Ya şimdi; kendi ülkesinde sığınmacı insanlar. 'Barış süreci' nasıl 'Savaş sürecine' döndü. Akıl almaz şeyler oluyor. Biz, elinden bir şey gelmeyenler; Vicdanlarımız kanıyor.
Dilek Doğan; İstanbul'da bir ev baskınında öldürülüyor. Devlet 'eli tetikte' yönetilmemeli.
Biz, elinden bir şey gelmeyenler. Her sabah kalkarız iş'e gideriz. Caddelerde 'Taşeron İşçiler', refüjlere Mor Menekşeler diker. Mor menekşeler, öyle 'ucuz' değil. Ciddi paralar. İhalesi yapılıyor. Birileri, o birileri sessiz, itaatkar... 'Para kazandırılıyor'. Sorgulanabilirlik mi!?
Siz, iş'e gidiyorsunuz çalışmaya. İçinde olduğunuz hayat Mor Menekşeler kadar güzel değil. Refüjlerde mor menekşeler var ama.
Biz, elinden bir şey gelmeyenler. Üzüntümüzün yükü olmasa nasılda umutluyuz gelecekten; Çocuklarımız daha güzel bir ülkede yaşamalı diye.
Her şey planlı, programlı bir gizlilikle sürdürülüyor. Düşünen, fikir üreten, sorgulayan, söyleyecek sözü olan; Elinden bir şey gelmeyenler 'Cehennemine' sürülüyor. Mesela, ciddi emek verdiğiniz meslek odasının seçimleri varmış, bu hafta... İlgisiz misiniz? HAYIR. Dedim ya, her şey planlı bir gizlilikle sürdürülüyor. Susmak ve itaatkarlık üzerine kurulu 'Örgütlenme modeli' hayata geçiriliyor.
Şehirde sessizliğin nedeni, her şeyin 'Güllük gülistanlık' olmasından değil. Konuşması gerekenlerin 'Susmayı' planlayacak şekilde seçimlere gitmesi.
Gerisi; Biz elinden bir şey gelmeyenlerin hüznü.
Gene de, elimize bir kez daha bakmak geliyor. Haksızlık etmeyelim kendimize; Belki geliyordur, elimizden bir şeyler.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU