MEMOHABERİ TAKİP ET
Bugun...
10-12-2015

BİRBİRİMİZE NE KADAR GÜVENIYORUZ?

Bir arkadaşım aradı, uzun yıllardır görüşmediğim. Mesleki bilgime (Ziraat mühendisliği) ihtiyacı olduğunu 'acaba yardımcı olabilir misin' dedi. Zirai alışveriş yaptığını ancak 'Kandırıldığı' konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. Anlattım.. Sonuç; Şüphe devam ediyor.

Güvensizlik, salgın bir hastalık gibi bütün toplumu sarmış durumda. Nasıl bu hale geldik.

Toplumsal kaygımız; Güvensizlik bir 'Yara', nasıl iyileştireceğiz.

Müşteri, esnafa güvenmiyor,

Esnaf, toptancıya

Memur amire güvenmiyor,

Amir memura

Arkadaş arkadaşa güvenmiyor,

Kardeş kardeşe,

Dost dosta,

Baba oğla,

Seçmen politikacıya…

Yukarıdaki satırları yaklaşık bir ay önce 'Not' etmiştim, bir yazıma konu edinmek için. Veriye, araştırmaya dayandırmadan sadece bir gözlemim olarak. İki gün önce bir araştırma açıklandı; Türkiye'de insanların yüzde 94'ü birbirine güvenmiyor. 55 ülkede yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde güven düzeyi yüzde 6,5 gözüküyor.

Türkiye yolsuzluk sıralamasında 35 ülke arasında dördüncü sırada.

‘Türkiye'de ve dünyada vatandaşlık' raporuna göre; Türkiye'de insanlar sadece kendilerine benzer kişilere güveniyor. Başkalarına güven olmadığı içinde her türlü ortaklık, gönüllülük, dernekleşme, siyasete katılım olmuyor.

Prof. Dr. Ali Çarkoğlu’na göre; Türkiyelilerin sokaktaki insana güvenmediği, sadece kan, toprak, din vb. üzerinden tanıdıklarına güvendiği ancak tam da bu sebeple demokrasinin gelişimini sağlayacak her türlü toplumsal örgütlenme olamıyor.

Yıkılmış, harap olmuş güven duygusunu yeniden nasıl 'İnşa' etmeliyiz. Bir hastalık gibi salgınlaşmış güvensizliğe karşı panzehirimiz nasıl bulunacak. Ne olursa olsun bir arada olmayı, birbirimizi anlamayı, dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Yoksa bu 'Yara' kapanmaz.

MAKALE YORUMLARI


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU