MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
23-09-2017 10:53 Kategori: KÜLTÜR SANAT

Elbeyli'nin resim sergisini Şahin ve Hıdıroğlu açtı

Elbeyli'nin resim sergisini Şahin ve Hıdıroğlu açtı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlarından Prof. Dr. Levent Elbeyli'nin eşi Zeynep Elbeyli'nin “Bir Çömçe İlham, Binbir Çömçe Kelam” isimli kişisel sergisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı."

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlarından Prof. Dr. Levent Elbeyli'nin eşi Zeynep Elbeyli'nin “Bir Çömçe İlham, Binbir Çömçe Kelam” isimli kişisel sergisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Sanat Merkezi’nde düzenlenen  törenle açıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oya Alpay ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlarının da yer aldığı sergi açılışında Fatma Şahin ve Zeynep Elbeyli tarafından açılış konuşmaları gerçekleşti.

‘’Zenginlik Çok Şeye Sahip Olmak Değil, Az Şeye İhtiyaç Duymaktır’’ İfadelerini kullanan Elbeyli, farklı boyutlar taşıyan bu serginin;  doğa, insan ve topluma dair konular, yaşama dair kaygıların geniş biçimde işlenmiş olduğunu söyledi. 300 parçadan oluşan sergide 35-40 tasarımın noter tarafından tescilli olduğuna dikkat çeken Elbeyli, “TRASHINE” eserlerinin farklı alanlardaki tasarım örnekleriyle buluştuğu ilk sergi olduğunu ve bu kaygıyı tasarımlarda da görmenin mümkün olduğunu ifade etti. Elbeyli, “Türk patent Enstitüsü tarafından geçtiğimiz hafta 'Zeynep Elbeyli' olarak marka tescilimin  onaylanması tesadüfü bu sergiyi benim için daha anlamlı kılıyor. Bizler elimizdeki tüm değerleri fark ederek korumalıyız” diyerek başta Sayın Fatma Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, sanatın toplumdaki yeri ve öneminden bahsederek, Elbeyli ve çalışma arkadaşlarını teşekkürlerini ileterek beraber açılış kurdelasını kestiler. Açılışın ardından Elbeyli ‘nin anlatımları eşliğinde beş bölümden oluşan sergi Fatma Şahin ve beraberindeki misafirler eşliğinde gezildi.

Mekanın da fizik yapısına uygun olarak beş bölüme ayrılan serginin birinci bölümünde; “Bu güne ulaşan soluklar” dan örnekler taşıyor. “En yaratıcı güç ihtiyaçtır” sözünü anımsatan; yoksunluğun yaratıcılığı nasıl  beslediğinin basit örnekleri veriliyor.

İkinci bölümde; kutnu ağırlıklı olup modern ve fonksiyonel tasarımlarla, yeni fikirlerin örneklerini  sunuyor.

Üçüncü bölümde; tarihi ve geleneksel değerlerimizi yaşam alanımıza sokmak için tasarlanmış "TEPSILER "  bulunuyor. Tepsinin Hayatla bağlantısı kuruluyor.

Dördüncü bölümde; “Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmamış demektir” anlayışıyla tasarlanan SANATIK eserlerden oluşuyor.

Beşinci bölümde ise; tescillenen TRASHINE eserlerden oluşuyor. Emeğin gölgesine sığınan atıklar, hikayesi olan aydınlatmalı obje ve heykellere  dönüştürülüyor ve metaforik olarak zihinsel aydınlanma hedefleniyor.

35-40 tasarımın noter tescilli olduğu yaklaşık 300 parçadan oluşan sergide, 15 tasarım da yeni fikirlerin ilk örneği olarak  bu sergide tescillenecektir. 5 Ekim’e kadar Gaziantep Sanat Merkezi’nde bu özel sergimizi ziyaret edebilirsiniz.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU