MEMOHABERİ TAKİP ET

memo

Bugun...
20-05-2017 13:58 Kategori: GENEL

Fıstığıyla ünlü Gaziantep'in 40 yıllık fıstıkçısı 'Kök Fıstık'

Fıstığıyla ünlü Gaziantep'in 40 yıllık fıstıkçısı 'Kök Fıstık'
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep'te 40 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdüren Kök Fıstıkları sadece Antepfıstığı konusunda uzmanlaşmış Türkiye'nin köklü firmalarından bir tanesi konumunda. Firma yetkililerinden Harun Arıkök ile dergimizin bu sayısında firma faaliyetleri ve Antepfıstığı üretimi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik."

Gaziantep'te 40 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdüren Kök Fıstıkları sadece Antepfıstığı konusunda uzmanlaşmış Türkiye'nin köklü firmalarından bir tanesi konumunda. Firma yetkililerinden Harun Arıkök ile dergimizin bu sayısında firma faaliyetleri ve Antepfıstığı üretimi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

TEK KALEM ÜRÜN ÇALIŞAN ENDER FİRMALARDAN BİRİYİZ

Öncelikle bizlere firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Bizler öncelikle Antep fıstığı üretimi yapmaktayız. Kök Fıstık olarak Türkiye'de tek kalem ürün çalışan ender firmalardan biriyiz. Yaklaşık 40 yıllık bir firmayız. Malum Türkiye'de 50 yılı dolduran firma sayısı çok ciddi anlamda az. İnşallah bizden sonraki nesillerde bu işe devam ederler. Şirketin 50 yılı geçen döneminde bizler olursak şeref duyarız.

ÜRÜNÜMÜZ KENDİ REKLAMINI YAPIYOR

Genel olarak hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Çok fazla ürün yapmak hiçbir zaman bizim hedefimiz olmadı. Biz her zaman kaliteli ürün yapmak ve yaptığımız işi daha kaliteli nasıl yapabiliriz, hep onun arayışı içerisindeyiz. Yapmış olduğumuz ürünün takdir görmesi ve bir marka değerinin oluşması bizim için büyük mutluluk teşkil etmekte. Ürünümüz kendi reklamını yapıyor. Bizim pazarlamacımız, servis aracımız yok. Bir yerlere gidip de satış yapalım diye hiç uğraşmadık. Türkiye genelinde çalışacağımız firmaları belirledik ve o firmalar ile çalışıyoruz.

TİCARETE BİRAZ DA EVLİLİK GİBİ BAKIYORUZ

Belirli firmalar ile çalışıyorsunuz ürünleriniz de talep görüyor. Neden başka firmalar İle çalışmıyorsunuz?

En başta çalıştığımız tonajla bunun nedeni olabilir. Bununla birlikte ticari bizler diğer insanlar gibi düşünmüyoruz. Ticarete biraz da evlilik gibi bakıyoruz. Müşterinin memnun olması lazım. İyi günde ve kötü günde benim o firmanın ürününü vermem lazım… Yılbaşı, bayramlar gibi özel günlerde müşterilerimi ürünsüz bırakamam. Çok aşırı derecede ürün satış ve yüksek tonajlara ulaşmak gibi bir hedefimiz hiç olmadı.

Yıllık tonajınız nelerdir?

Tonajlarımız her sene ürün rekoltesine  göre değişmektedir.  Ürün pahalı olduğunda daha az  olabiliyor. Ucuz olduğunda artabiliyor.

İhracat yapıyor musunuz?

Dönemsel olarak ihracat yapmaktayız. Birebir ihracat yapıyoruz veya   ihracat yapan firmalara ürün veriyoruz.

Son yıllarda Antep Fıstığında fiyat dalgalanmaları yaşandı. Bunu hangi nedenlere başlıyorsunuz?

Bu işler arz-talep meselesi. Ürün satıldığı zaman esnaf ürünün fiyatını arttırıyor. Burada sorun aklı başında bir sistemin olmaması. Antep Fıstığında sistem şöyle işlemektedir: üretici ürünü komisyoncuya getirir. Komisyoncu ürünü bizim gibi esnaflara satar. Bizler ürünü alır ürünü işler ve bayilere veya yurt dışı piyasasına satışını yaparız burada ipler komisyoncu ve üretici nin elinde  Ama birileri gelip sizden yüklü miktarda ürün almak istese ve siz de bu ürünleri piyasadan temin etmeye çalışsanız bir gün sonra kıyamet kopuyor. Ne oldu? Fıstık satılmaya başlamış. Bırakın satılsın. Bugün Antep fıstığında çok tonaj yapılamamasının başlıca sebebi budur. Bugün aynı tonajlarda fındık alın, kimsenin ruhu duymaz.

Antep fıstığı yetiştiriciliği hakkında görüşleriniz nelerdir?

Antep fıstığı ağacı 12-13 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Bir çocuk gibi yetiştirmeniz gerekiyor. Şu anda tarım teknolojilerinin gelişmiş olmasından dolayı ortalama 7-8 yıldan sonra ürün alınabiliyor. Bir Antep fıstığı ağacının ortalama 100 yıl ömrü vardır. Bir insan ömrü gibi düşünürsek ağaçları, 80-90 yaşındaki bir ağacın verimi de düşmüş oluyor. Çok ciddi anlamda ekim var. Antep fıstığında bir ekim yaptığınız zaman oraya 100 yıl o ağacı bağlamışsınız demektir. O ağacı oradan kimse sökmez. Bu sebeb ten dolayı rekolte her geçen yıl biraz daha artacaktır.

Okurlarımıza vermek istediğiniz mesajınız nedir?

Antep fıstığında makineleşme yeni yeni başlıyor. Bizler de yeni sistemi en iyi şekilde yansıtacak makine parkurunu yapmaya çalışıyoruz. Yenilikleri takip ederek en iyi sistemi kurup en iyi ürünü yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası

AKORT GAYRİMENKUL

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU